Lysenko zdůraznil, že Ruská federace dál pokračuje ve vojenské podpoře povstalců: „Během 7. a 8. února státní hranici Ukrajiny na přechodu Izvaryno překročilo okolo 1500 vojáků Ruské federace a více než tři sta kusů bojové techniky – samohybná děla, raketomety BM-21 Grad a zaplachtovaná nákladní vozidla.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Dodal, že kolony mířily do měst Luhansk, Antracyt a Debalcevo. O poslední město se svádějí tuhé boje, protože separatisté se pokoušejí vytlačit z výběžku k městu ukrajinské síly a zprovoznit trať Luhansk–Doněck.

Zpráva se objevila v den, kdy německé kancléřka Angela Merkelová bude jednat o ukrajinské krizi s americkým prezidentem Barackem Obamou. V USA sílí hlasy požadující poskytnutí moderní výzbroje Ukrajině, aby mohla čelit moderním ruským zbraním separatistů. Rusko popírá, že by na Ukrajinu vysílalo jednotky nebo tam dodávalo zbraně, připouští ale, že tam bojují jeho vojáci jako dobrovolníci.

Ukrajina v lednu opakovala, že na Donbasu působí celé ruské jednotky, pak to ale popřel i její náčelník generálního štábu.