Seznam dalších osob zařazených na černou listinu by měl být hotov do týdne. Rozhodnou o něm ministři zahraničí unijních zemí na svém dalším setkání 9. února. Mělo by jít o několik desítek osob, uvedl český velvyslanec při EU Martin Povejšil. Podle něj se bude zřejmě opět zvažovat, že by se na něj zařadil i šéf ruských drah Vladimir Jakunin. Na seznamu je nyní zatím 132 osob z UkrajinyRuska a 28 firem.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Schůzka se konala kvůli víkendovému ostřelování Mariupole, které si vyžádalo tři desítky obětí. [celá zpráva]

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek po jednání řekl, že ministři odsoudili rostoucí počet civilních obětí konfliktu. „Podtrhli jsme rostoucí odpovědnost Ruska za to, co dalo separatistům, ale také ruskou odpovědnost za to, co se v posledních dnech událo,” uvedl. EU žádá Moskvu, aby na separatisty uplatnila svůj vliv a byly zastaveny nepřátelské akce.

Ukrajina z útoku viní separatisty podporované Ruskem. Moskva popírá, že by se jakkoli vměšovala do konfliktu, ale připouští, že tam působí ruští dobrovolníci.

Náčelním ukrajinského generálního štábu popřel, že by na území Ukrajiny bojovaly celé ruské jednotky, jak se tvrdilo. Potvrdil ale zapojení ruských vojáků na straně separatistů v jejich uskupeních. [celá zpráva]

USA momentálně žádné zpřísnění sankcí neplánují.