Ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že ruské stroje nenarušily britský vzdušný prostor, ale že je to další případ vzrůstající aktivity ruských vzdušných sil mimo Rusko. Mnohé jejich lety jsou přitom nebezpečné, protože piloti nehlásí svoji polohu a mají vypnutá zařízení ukazující jejich polohu.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Dva ruské bombardéry Tu-95 v kódu NATO Bear doprovodily britské stíhačky typhoon „až mimo oblast britských zájmů“.

Podle agentury Reuters musely britské úřady kvůli údajně nebezpečnému incidentu odklánět lety civilních strojů.

„Bylo to velmi nebezpečné. Civilní letouny mířící do Británie musely být odkloněny,” uvedl zdroj z britského ministerstva. „Rusové měli vypnuté odpovídače, takže je mohly zachytit pouze vojenské radary. Tak daleko na jih dosud nezalétli,” dodal zdroj.

Velvyslanec na koberečku

Ministerstvo si předvolalo ruského velvyslance, aby podal vysvětlení.

Moskva uvedla ve vyjádření poskytnutému agentuře TASS, že stroje nenarušily mezinárodní právo: „Dva strategické bombardéry Tu-95 úspěšně splnily naplánovaný hlídkový let. Trasa procházela nad neutrálními vodami u Barentsova a Norského moře a nad Atlantikem, let trval devatenáct hodin.

Podle britské analytičky Elizabeth Quintanové se stroje odchýlily od běžné trasy, obvykle létají severněji. Serveru International Business Times řekla, že testovaly rychlost britské reakce na jihu