„Nikdo nevěří, že řecký dluh je udržitelný. Nepotkal jsem jediného ekonoma, který by vám pověděl, že Řecko celý dluh splatí. To není možné,“ vysvětlil Tsakalotos záměr nastupující vládní strany SYRIZA vyjednat nové podmínky splácení injekce v hodnotě 240 miliard eur.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Chtějí dohodu

Tsakalotos očekává konstruktivní jednání nastupujícího řeckého premiéra Alexise Tsiprase s evropskými představiteli.

„Bude to zvláštní a velice nebezpečná Evropa se silnými odstředivými politickými silami, pokud signalizují, že nemají zájem o jednání s novou, demokraticky zvolenou vládou. Bude to konečný signál, že je to Evropa, která neumí přijmout demokratickou změnu a společenskou změnu,“ poznamenal.

Tsakalotos si však nepřeje pád eurozóny, ani odchod Řecka z ní. Podle něj by to bylo to nejhorší: „Pokud padne Řecko a bude vyřazeno z eurozóny, tak eurozóna zkolabuje. Od počátku říkáme, že eurozóna je v ohrožení, euro je v ohrožení, ale neohrožuje je SYRIZA. Eurozónu ohrožuje její vlastní politika škrtů v rozpočtu.“

Rozsáhlé rozpočtové škrty a systémové změny požadují za finanční pomoc věřitelé v čele s Evropskou unií, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem.

Řecký dluh dosáhne letos až 169 procent ekonomického výkonu země, ale Brusel připouští nejvýš 60 procent. Evropská komise navíc upozornila, že soukromí věřitelé a banky odpustili Aténám už polovinu dluhu.