„Mariupol leží mimo aktuální bojovou zónu,” řekl Feltman a dodal: „Lze z toho vyvodit, že pachatel, který rakety odpálil, záměrně mířil na civilní obyvatelstvo. To lze považovat za porušení mezinárodního humanitárního práva.”

Sobotní útok na půlmiliónový přístav u Azovského moře si vyžádal tři desítky mrtvých a stovku zraněných. Podle pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří se dostavili na místo útoku, vše nasvědčuje tomu, že rakety byly vypáleny z míst kontrolovaných separatisty.

Rusko to zpochybňuje. Stálý ruský zástupce ve vídeňském sídle OBSE Andrej Kelin prohlásil, že závěry pozorovatelů na místě útoku byly „uspěchané”. „Vzhledem k tomu, že existuje mnoho protichůdných informací, nevzbuzují závěry pozorovatelů OBSE důvěru,” řekl novinářům Kelin.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Palubní kamera v autě zachytila sobotní ostřelování Mariupolu

USA a Rusko si oponují

Jeho slova podpořil na schůzi Rady bezpečnosti i ruský delegát Vitalij Čurkin: „Tragédie z posledních dnů Kyjev tradičně zneužívá k šíření hysterie. Zdá se, že tvrzení Ukrajiny o odpovědnosti povstalců byla připravena předem. Kyjev se záměrně vyhýbá politickému dialogu a sází na silové řešení.”

Podle americké zástupkyně Samanthy Powerové není o ruské odpovědnosti za útok pochyb: „Cíle jsou nové, ale konečný ruský záměr zůstává starý: získat co nejvíc území a posunout hranici Ruskem kontrolované zóny stále hlouběji do ukrajinského vnitrozemí.”