Magomed Z. se vydal do války předloni. Podle žalobců přijal příslušnost k Islámskému státu, za který bojoval do prosince 2013, načež se vrátil do Rakouska. Hnutí měl darovat 800 dolarů. Obviněný se brání tvrzením, že chtěl v Sýrii pouze pomáhat uprchlíkům a vypátrat syna příbuzných.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Džihád přináší jen válku a utrpení. Sám jsem zažil válku v Čečensku. Vím, jak jsme dopadli, že jsme neměli co jíst. Jedli jsme trávu,“ prohlásil mladý muž tichým hlasem u soudu a prostřednictvím tlumočníka dodal, že když na internetu viděl snímky z války v Sýrii, rozhodl se tam jet a pomoci.

Jeho obhájce Wolfgang Blaschitz doplnil, že Magomed by nebyl jako válečník moc platný, protože bez brýlí prakticky nevidí. Argumentoval také tím, že Islámský stát se zformoval až počátkem roku 2014.

Předchůdce IS, Organizace Islámský stát v Iráku a Levantě nicméně zahájila působnost už na jaře 2013.

Čečenci hrozí až deset let vězení.

Z Rakouska se podle odhadů vydalo do války v Sýrii 170 lidí, z nichž polovina pochází z Čečenska.