Dvojice útočníků zabila kvůli karikaturám proroka deset pracovníků Charlie Hebdo. Proti zobrazování a zneuctění Mohameda protestovaly muslimské komunity už dříve a také nejnovější karikatury vyvolaly demonstrace v mnoha muslimských zemích.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Podle 42 procent dotázaných Francouzů by se měly tyto protesty vzít v potaz a další karikatury by se tisknout neměly. Proti tomu 57 procent respondentů se domnívá, že by se nespokojené reakce měly ignorovat a žádná omezení by se zavádět neměla. Zbývající procento oslovených je bez jasného názoru.

Ještě více lidí je pro omezení svobody slova na internetu, vyslovilo se pro něj 49 procent oslovených, zatímco 50 procent by svobodu slova neomezovalo a jedno procento dotázaných uvedlo, že neví.

Výzkum byl prováděn mezi tisícovkou dospělých. Podle Ifop byly obecně ženy a lidé mladší 35 let citlivější k obavám muslimů.