Choudary prohlásil, že zesměšňování Proroka je útokem na jeho čest. Titulní stránka týdeníku zobrazuje plačícího Mohameda s heslem Jsem Charlie, jež se stalo po atentátu symbolem solidarity s redakcí.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Podle klerika je kresba "mimořádně závažná a válečný čin". Jeho vyjádření získal britský list The Independent. Choudary kromě jiného prohlásil, že islámské právo šaría trestá válečný čin smrtí. "Lidé by měli být citliví vůči pocitům muslimů," řekl a kritizoval úřady za to, že se nesnaží fenomén "utnout v zárodku".

ČTĚTE TAKÉ:
Po novém čísle Charlie Hebdo se ihned zaprášilo

Duchovní hned po atentátu napsal, že muslimové nevyznávají koncept svobody vyjadřování a že se podřizují jedině bohu.

Radikální londýnský islámský duchovní Anjem Choudary

Radikální londýnský islámský duchovní Anjem Choudary

FOTO: Profimedia.cz

Osmačtyřicetiletý Choudary se narodil v Británii v rodině pákistánských přistěhovalců. Medicínu na univerzitě v Southamptonu nedokončil, podle vrstevníků proto, že se místo studia věnoval divokým alkoholovým večírkům. Později vystudoval práva a působil jako předseda Společnosti muslimských právníků. V roce 1986 založil síť al-Muhajiroun (al-Muhadžirún – Emigranti), kterou britská vláda označila za teroristickou a v roce 2005 ji zakázala.

Karikaturista Luz s novým číslem satirického časopisu Charlie Hebdo

Karikaturista Luz s novým číslem satirického časopisu Charlie Hebdo

FOTO: Philippe Wojazer, Reuters

Premiér David Cameron před čtyřmi lety řekl, že klerik má velmi blízko k "podněcování nenávisti, extremismu a násilí". Loni Choudary řekl, že se vzdá britského občanství a odejde na území ovládané Islámským státem, ale zabavili mu pas.

Týdeník Charlie Hebdo vychází ve středu v mimořádném třímiliónovém vydání a náklad se dopoledne zvýšil na pět miliónů. Zbylá část redakce se rozhodla pokračovat v duchu minulých čísel.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Španělský deník El País přetiskl část obsahu z časopisu Charlie Hebdo. Zdroj: Reuters.

Muslimské špičky se bouří

Obálku čísla zkritizoval i Svaz muslimských učenců, který sídlí v Kataru. "Zveřejňovat kresby nebo filmy Proroka nebo útočit na islám není moudré ani logické. Jestliže souhlasíme s tím, že atentátníci patří k menšině, která nezastupuje islám ani muslimy, jak můžeme tedy reagovat na jejich čin něčím, co není zaměřeno na ně (na útočníky), ale na Proroka uctívaného miliardou a půl muslimů?" uvedl svaz, v jehož čele stojí duchovní egyptského původu Júsuf Karadáví.

Mluvčí íránské diplomacie Marzía Afchamová prohlásila, že Írán "odsuzuje terorismus páchaný všude na světě, ale zároveň také urážlivé gesto týdeníku". "Kresba uráží cítění muslimů a může roztočit kolo násilí," dodala.

Islámský stát ve své rozhlasové stanici Baján odsoudil zveřejnění nových karikatur Mohameda: "Charlie Hebdo znovu otiskl karikatury urážející Proroka, a to je velmi hloupé."

Dnešní číslo Charlie Hebdo vyšlo i v turečtině. Jako vnitřní přílohu přinesl zhuštěné vydání opoziční turecký deník Cumhuriyet. List na svém webu oznámil, že policie udělala v noci razii v jeho redakci. Policisté zkoumali obsah dnešního čísla a volali prokurátorovi, ale nakonec distribuci povolili. Cumhuriyet chtěl původně vydat celé číslo Charlie Hebdo, ale nakonec se rozhodl jenom pro čtyři stránky. Opoziční list není v oblibě prezidenta a konzervativního muslima Recepa Tayyipa Erdogana, který v roce 2013 označil Charlie Hebdo za "slátaninu".