Daynes s mladým hráčem několik měsíců chatoval na sociálních sítích a na síti hráčů TeamSpeak. Hrál s ním i on-line hry. Pak ho vylákal k sobě na základě fiktivní nabídky práce na internetu, na které měli oba zbohatnout. Několik dnů před návštěvu mu poslal instrukce, jak to zařídit u rodičů. Měl otci sdělit, že jde na návštěvu kamaráda a pak ho požádat, jestli by tam nemohl přespat.

Daynes se na jeho návštěvu připravil, objednal si po internetu pevnou lepicí pásku tzv. gafu, kondomy a injekční stříkačky.

Mladíkovi svázal gafou zápěstí a kotníky a sexuálně ho zneužil. Pak mu prořízl hrdlo. Podle žalobce Richarda Whittama zneužití potvrdila pitva. Mladík zemřel rychle.

Soudkyně Coxová řekla při vynášení verdiktu: „Když jste vylákal mladou oběť do bytu, zabil jste ji. Jsem si jista, že vražda měla sexuální nebo sadistickou motivací.“

Ráno po vraždě zavolal na policii, že se mladík pokusil o sebevraždu, a když se mu v ní pokoušel zabránit, tak ho bodl. Důkazy ale svědčily proti němu. V pytli s odpadky byly jeho kalhoty, elektronická média byla v umyvadle, aby se zničil jejich obsah.