Více je toho známo o mladším z bratrů, 32letém Chérifovi, ačkoliv také o dva roky mladší Saïd figuruje už několik let na seznamu podezřelých TIDE, kteří mají zákaz létání do Spojených států, informovaly televize CNN a ABC News.

Chérifa ve Francii v roce 2008 poslali na tři roky do vězení za to, že od roku 2004 v Paříži verboval dobrovolníky pro boj v Iráku. Podle páteční zprávy deníku Le Monde se radikalizoval teprve v předchozím roce, když začal navštěvovat mešitu Adda’wa v blízkosti stanice metra Stalingrad v 19. pařížském obvodu. U soudu přiznal, že se v minulosti dopustil několika krádeží a potýkal se s drogami.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Pieta u Eiffelovy věže v Paříži. Zdroj: Reuters

Chérif se také v roce 2004 objevil v dokumentu francouzské televize, v němž invazi USA do Iráku odsoudil.

Francouzští policisté ve městě Corcy

Francouzští policisté ve městě Corcy

FOTO: Christian Hartmann, Reuters

Někteří členové radikální buňky Buttes-Chaumont, jejímž členem se Chérif stal, později podle Guardianu odcestovali přes Sýrii do Iráku. Chérif přiznal, že tam také směřoval, ale byl zatčen.

Extrémní postoje v něm pak utvrdil Djamel Beghal, jehož Chérif potkal ve vězení. Beghal si v něm odpykával desetiletý trest za plánování útoku na americkou ambasádu v Paříži v roce 2001.

V roce 2010 Chérifa nakrátko znovu zatkli. Policie u něj tehdy našla knihy radikálního islámu.

Jemen, Irák, Sýrie

Někteří si v souvislosti s Irákem a Sýrií spojují Kouachiovy s hnutím Islámský stát. List USA Today dokonce v pátek napsal, že oba bratři se letos v létě vrátili z válečné Sýrie, jejíž část Islámský stát ovládá. Častěji se ale hovoří o napojení bratrů na Al-Káidu.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Francouzská policie prohledává okolí vesnice Villers-Cotterêts

Saïd Kouachi totiž podle zdroje francouzského bezpečnostního zdroje cestoval možná ještě v roce 2011 do Jemenu, kde je aktivní odnož Al-Káidy na Arabském poloostrově. Zdroj řekl agentuře Reuters, že tam mladý Francouz podstoupil několikaměsíční vojenský výcvik.

Francouzská ministryně spravedlnosti Christiane Taubiraová stanici CNN potvrdila, že jeden z bratrů cestoval do Jemenu v roce 2005, neupřesnila ale, který z nich to byl.