Loď se dostala do přístavu kolem 23. hodiny SEČ. Pobřežní stráž po připlutí potvrdila, že na palubě je kolem 450 mužů, žen i dětí. Podle velitele stráže Filippa Mariniho většina z nich zřejmě pochází ze Sýrie a loď s nimi podle všeho vyplula z Turecka.

Loď Ezadeen plující pod vlajkou Sierry Leone vyslala ve čtvrtek nouzový signál poté, co ji opustila posádka. Plavidlo s porouchanými motory se stalo zcela neovladatelným a hrozilo, že se rozbije o břehy jižní Itálie.

Letoun italské pobřežní stráže ji objevil, když se nacházela asi 150 kilometrů od italského pobřeží, a to díky nouzovému signálu, který vyslala jedna z cestujících.

Loď Ezadeen plující pod vlajkou Sierry Leone odtáhlo do přístavu plavidlo islandské pobřežní stráže operující ve Středozemním moři.

Loď Ezadeen plující pod vlajkou Sierry Leone odtáhlo do přístavu plavidlo islandské pobřežní stráže operující ve Středozemním moři.

FOTO: Icelandic Coast Guard, Reuters

Záchranný tým v pátek dostal s pomocí vrtulníku na palubu šest příslušníků pobřežní stráže, kteří dokázali plavidlo stabilizovat. Stráž povolala na pomoc islandskou loď Tyr z mise Triton, kterou řídí agentura EU pro kontrolu hranic Frontex. Ta pak plavidlo odtáhla do přístavu.

Italové prověří žádosti o azyl

V přístavu byl vztyčen velký stan, kam si uprchlíci mohou dojít pro potraviny a vodu. Italská média uvedla, že po ověření dokumentů budou uprchlíci rozděleni do provizorních útulků a poté se budou zkoumat jejich žádosti o azyl.

Uprchlík vyhlíží z lodi Ezadeen v přístavu Corigliano Calabro.

Uprchlík vyhlíží z lodi Ezadeen v přístavu Corigliano Calabro.

FOTO: Reuters

Jde už o druhý podobný incident za poslední tři dny, kdy se uprostřed moře ocitla loď s uprchlíky bez posádky.

V úterý musela italská pobřežní stráž zasahovat na lodi Blue Sky M plující pod moldavskou vlajkou. Na její palubě bylo skoro 800 uprchlíků také převážně ze Sýrie. Posádka, kterou tvořili pašeráci lidí, ji ale ještě před doplutím k Itálii opustila. [celá zpráva]

Nová metoda pašeráků

Podle agentury Frontex, která kvůli přílivu nelegálních běženců od začátku listopadu monitoruje italské pobřežní vody, jsou "lodě duchů" plující bez posádky další brutální metodou pašeráků lidí.

Italští zdravotníci pomáhají uprchlíkům z lodi Ezadeen

Italští zdravotníci pomáhají uprchlíkům z lodi Ezadeen

FOTO: Antonino Condorelli , Reuters

Kolem nelegálních transportů uprchlíků přes moře se podle agentury rozjel obrovský mnohamiliónový byznys. Uprchlíci musí za cestu přes moře zaplatit po několik tisících eur nebo dolarů a pašerákům se pak vyplatí nechat loď bez paliva napospas osudu.

Také podle Mariniho jsou nejnovější případy dokladem alarmujícího trendu. "Je to rozhodně velmi nebezpečné, protože loď bez řízení je jako bomba, která narazí na útesy," řekl. Za celý loňský rok italské námořnictvo a letectvo zadrželo nebo zachránilo více než 170 000 migrantů.