Hlavní obsah

Razie v pobočce Svobodné Evropy v Baku, hrozí jí uzavření

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Baku

Ázerbájdžánská policie o víkendu zatkla a předvedla k výslechu desítku novinářů z místní redakce Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Ázerbájdžánské pobočce rozhlasové stanice, kterou financuje vláda Spojených států, hrozí uzavření.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Policejní razie v sídle Svobodné Evropy v Baku Video: Reuters

 
Článek

„Policie násilím předvedla k výslechu dvanáct našich novinářů,” řekl agentuře AFP ředitel ázerbájdžánské pobočky Kenan Alijev.

Jeden z moderátorů, Kamran Mahmudov, byl v neděli ráno předveden k výslechu, aniž mu policisté dali čas obout se a obléci si kabát. Vypovídat před vyšetřovateli musela i uklízečka. Žádný z redaktorů neměl u výslechu advokáta, zdůraznila stanice v prohlášení.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Minulý pátek nechala ázerbájdžánská prokuratura prohledat redakci Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda v Baku a policisté na místě zabavili počítače, přičemž tvrdili, že soud nařídil redakci uzavřít.

Washington znepokojen

Důvod zatím není jasný, prokuratura zástupcům RFE/RL sdělila, že předmětem vyšetřování je fakt, že jde o pracoviště financované ze zahraničí. Zásah proti redakci údajně vedlo oddělení prokuratury pro vyšetřování závažných zločinů.

Americké ministerstvo zahraničí vyjádřilo nad páteční prohlídkou redakce hluboké znepokojení. Organizace Reportéři bez hranic označila tuto akci za „nový úder proti tomu, co zbývá z nezávislých informací” v Ázerbájdžánu.

Vysvětlení páteční razie v redakci RFE/RL se od Baku dožaduje i Rada Evropy. Postup Baku jako „další nepřijatelný případ útlaku disidentů” kritizoval také komisař pro lidská práva Nils Muižnieks. V současnosti je v Ázerbájdžánu vězněno asi 15 novinářů a blogerů, uvedla AFP.

Kritika USA

Začátkem prosince soud v Baku uvalil dvouměsíční vazbu na redaktorku RFE/RL Chadidžu Ismailovou. Ta se dlouhodobě věnovala podezřelým finančním transakcím v ázerbájdžánské politice, korupcím a porušování lidských práv v této kavkazské zemi. Ve vazbě je ale kvůli údajnému navádění bývalého kolegy k sebevraždě.

Ázerbájdžánská vláda v té době vydala dokument, ve kterém kritizovala „novodobý kolonialismus” Spojených států a obvinila novináře Svobodné Evropy z prosazování cizích zájmů v zemi.

Vedení rádia tvrdí, že se vláda už dva roky snaží umlčet novináře, kteří se zabývají případy korupce ve vládě a porušování lidských práv. Spojené státy vyzvaly k propuštění Ismailové a její případ považují za pokus Baku umlčet kritiky.

Reklama

Výběr článků

Načítám