„Bylo to těžké předběžné setkání. Datum příští schůzky nebylo stanoveno,” řekl emisar samozvané Doněcké lidové republiky Denis Pušilin po jednání. Zástupce druhé samozvané Luhanské lidové republiky Vladislav Dějněgo také popsal jednání jako „těžká” a zdůraznil, že datum nového setkání „nebylo stanoveno”.

Schůzky kontaktní skupiny v běloruské metropoli se kromě proruských separatistů z východoukrajinského Donbasu účastnili zástupci Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Jednání se zaměřilo zejména na potvrzení předchozích úmluv o příměří a podle ukrajinského prezidenta se mělo mluvit rovněž o stažení vojsk a těžké výzbroje od frontové linie a o brzkém osvobození všech zajatců.

Na konání rozhovorů, které měly pokračovat ještě v pátek, se tento týden v pondělí telefonicky domluvili prezidenti Vladimir Putin, Petro Porošenko, François Hollande a kancléřka Angela Merkelová. Média na schůzku neměla přístup, poznamenala agentura AP.

Výsledkem předchozího zářijového kola bylo příměří, která je ale často porušováno. Během tohoto „klidu zbraní” zahynulo přes 1300 lidí. Podle údajů OSN si konflikt na východě Ukrajiny od dubna vyžádal více než 4700 obětí na životech.