Zákon o protiruských sankcích nedávno schválený Kongresem kvůli podpoře Ukrajiny a zvýšení tlaku na Rusko ve čtvrtek podepsal americký prezident Barack Obama, ale s tím, že zatím nových restrikcí nevyužije. Naopak je připraven již uplatněné sankce zmírnit, pokud Moskva „podnikne kroky ke zmírnění napětí způsobeného její agresí proti Ukrajině”.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Obama netajil svoje výhrady k iniciativě Kongresu z minulého týdne, aby byly vytvořeny podmínky pro rozšíření sankcí zaměřených na osoby a firmy vyvolávající nestabilitu na Ukrajině. Zákon také otevírá dveře k dodávkám zbraní Ukrajině, což prezident považuje za nevhodné v době, kdy panují zvýšené naděje na diplomatické urovnání krize na východě Ukrajiny.

Lavrov také kritizoval jako konfrontační čtvrteční návrh ukrajinského prezidenta Petra Porošenka parlamentu, aby zrušil neutrální postavení Ukrajiny. Podle agentury TASS ale dodal, že ostrá Porošenkova prohlášení o zrušení neutrality, vyhnání Ruska z řad stálých členů Rady bezpečnosti OSN či o hospodářské blokádě povstaleckého Donbasu na východě Ukrajiny „nejsou ničím jiným, než daní té rétorice, po které baží válkychtivá strana v Kyjevu.” Podle něj se sám Porošenko snaží urovnat konflikt.

Ve zdůvodnění Porošenkova návrhu se uvádí: „Neutrální status Ukrajiny, který byl zakotven v zákoně o principech vnitřní a zahraniční politiky, se ukázal jako neúčinný, pokud jde o ochranu před vnější agresí a nátlakem.” Prezident zdůraznil, že jeho země „opět nabere kurz směrem k začlenění do euroatlantického bezpečnostního prostoru”. Přímo o NATO ale nemluvil. Moskvě vadí rozšiřování NATO na východ.