Ukrajinský prezident Petro Porošenko nedávno prohlásil, že donbaští radikálové zadržují 684 Ukrajinců a dalších víc než 1600 lidí je nezvěstných. Vasyl Vovk, který je v SBU odpovědný za výměnu zajatců, ale v kyjevské televizi tyto údaje zpochybnil.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

"Doufáme, že řada z nich se ze zajetí dostala, aniž nám to oznámili," řekl Vovk. Podobně se podle něj rozcházejí i údaje o počtu lidí zajatých povstaleckými bojovníky na Donbasu. Zatímco podle Kyjeva je jich 584, vzbouřenci uvádějí počet 152. "Vyšší počty jsou nejspíš jen virtuální," řekl Vovk.

Výměna zajatců má být součástí širší dohody o mírovém uspořádání situace na Donbasu, kde od poloviny dubna v bojích mezi armádou a povstalci zahynulo přes 4700 lidí. Ujednání má být stvrzeno na schůzi takzvané kontaktní skupiny, která se má uskutečnit do konce letošního roku.

Porošenko nedávno vyjádřil přání, aby se zajatci dostali domů už na oslavy pravoslavných Vánoc, které začínají 7. ledna.