Letadlo s pasažéry na letu MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru se zřítilo 17. července. Většina obětí byli nizozemští občané. Podle dosavadních výsledků vyšetřování stroj zasáhla raketa země-vzduch, odpálená pravděpodobně z povstaleckého území na východní Ukrajině.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Vyšetřování zatím nedospělo k jednoznačnému závěru, kdo je viníkem tragédie, hlavní podezření však padá na proruské separatisty. Vzbouřenci ale jakýkoli podíl na neštěstí, při kterém zahynulo všech 298 cestujících, odmítají.

Kamióny s troskami letadla

Kamióny s troskami letadla

FOTO: Peter Dejong, ČTK/AP

Asi 50 příbuzných obětí neštěstí bylo přítomno příjezdu konvoje přímo na základně Gilze-Rijen na jihu Nizozemska. Vyšetřování bude pro veřejnost uzavřené, pozůstalí si budou ale podle AFP moci trosky letadla prohlédnout.

Přeprava trosek letadla

Přeprava trosek letadla

FOTO: Agencja Gazeta, Reuters

Tým nizozemských expertů zahájil odvoz trosek z východní Ukrajiny v polovině listopadu. Celou akci komplikovala pokračující střelba mezi ukrajinskou armádou a povstalci, a musela tak být opakovaně přerušována. Na průběh nakládání dohlíželi také pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).