„Nemůžeme se zdržet znepokojení nad tím, co naši němečtí kolegové dělají,” řekl novinářům Lavrov. Německo podle něj sehrávalo ve vztazích mezi Ruskem a Západem konstruktivní roli. „Pokud se bude Německo uchylovat k vydávání příkazů, nezíská tím Evropa ani sám Berlín,” konstatoval ruský ministr.

Lavrov reagoval na sobotní výroky Angely Merkelové pro německý list Die Welt, v němž německá kancléřka obvinila Rusko, že zasahuje do vnitřních záležitostí mnoha zemí, které usilují o sblížení s Evropskou unií: „Moldavsko, Gruzie a Ukrajina jsou tři země v našem východním sousedství, které přijaly svrchovaná rozhodnutí podepsat asociační dohodu s Evropskou unií. A Rusko se podílí na problémech ve všech těchto třech zemích.” [celá zpráva]

Merkelová, která byla dosud považována za preferovaného ruského partnera v zemích evropské osmadvacítky, opakovaně podpořila západní protiruské sankce vyhlášené za anexi Krymu a podporu ukrajinských separatistů. V minulých dnech varovala, že postup prezidenta Vladimira Putina na Donbasu nelze hodnotit podle slov, ale výhradně podle činů.

V rozhovoru pro Die Welt se kancléřka rovněž jednoznačně přihlásila k ochraně pobaltských členských států NATO, za studené války sovětských republik: „Není důvod mluvit o válce v Pobaltí. Nicméně článek 5 Severoatlantické smlouvy, který říká, že útok na jednoho z členů je útokem na celou Alianci, platí.”