Vítězem voleb se zřejmě stane socialistická strana s bezmála 22 procenty hlasů. Do parlamentu se dostali s 18 procenty také komunisté. Obě proruské strany ale nebudou mít většinu, neboť trojice stran orientovaných na těsnější spolupráci s Evropskou unií se podle aktuálních propočtů centrální volební komise získá 54 mandátů.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Lídrem prozápadní koalice jsou liberální demokraté, kteří podle prozatímních výsledků získali přes 19 procent hlasů. Zbývají dvě strany, demokraté a liberálové, mají necelých 16, respektive přes devět procent hlasů.

Premiér Iurie Leanca, jehož vláda uzavřela asociační dohodu s Evropskou unií, vyzval voliče k podpoře reformního kurzu; přislíbil bojovat proti korupci a přilákat do země více investic. Poté, co v neděli vhodil svůj lístek do urny, prohlásil, že hlasoval pro „evropské Moldavsko, pro spravedlivé Moldavsko”.

Volební účast byla podle moldavských úřadů 55,86 procenta.