Tento výsledek podle místopředsedkyně regionální vlády Joany Ortegové ukazuje, Katalánci odpověděli kladně na obě položené otázky v referendu „Chcete, aby se Katalánsko stalo státem?” a „Chcete, aby tento stát byl nezávislý?”.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Referenda se zúčastnilo 2,2 miliónu z přibližně 5,4 miliónu oprávněných voličů. Pro nezávislost se vyslovilo přes 1,8 miliónu lidí.

Odpůrci referenda předem ohlásili, že jej budou bojkotovat.

FOTO: Novinky

Šéf katalánské vlády Artur Mas po uzavření volebních místností prohlásil, že referendum bylo úspěšné a předvedlo, že Katalánsko si chce vládnout samo. Naopak španělský ministr spravedlnosti Rafael Catalá odsoudil hlasování jako neplatnou, sterilní a neužitečnou politickou propagandu.

Referendum se konalo navzdory tomu, že ústavní soud v Madridu hlasování pozastavil s odůvodněním, že teprve zhodnotí, zda je legální.