„Je to pro nás obrovská čest,” uvedl rektor na krátké ceremonii v jednom z univerzitních parků. Odhalení lavičky přihlížel i autor jejího návrhu architekt Bořek Šípek.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Odhalení bylo součástí takzvaného Sametového dne v Oxfordu, který připomíná 25. výročí událostí z listopadu 1989 v tehdejším Československu. „Domnívám se, že Václav Havel je dobrá značka. Měli bychom si připomínat, že Česká republika a Václav Havel patří pořád k sobě,” prohlásil Bělobrádek. „Je to velmi dobrá značka, která nás i v zahraničí dobře reprezentuje. Což se o všech politicích v České republice nedá říci, musím sebekriticky říci,” dodal.

Během ceremonie, jejímiž hlavními tématy byl Havlův odkaz a zejména téma dialogu, vystoupil i Ralph Waller, děkan jedné z oxfordských kolejí, Harris Manchester College, a zároveň prorektor Oxfordské univerzity. „Doufám, že i v budoucnu se tady na lavičce budeme scházet, přemýšlet, debatovat a užívat si krásný výhled,” uvedl Waller.

Šípek by chtěl podobné lavičky po celém světě

Lavička známá v angličtině jako Havel´s Place je umístěna na velmi romantickém a zároveň pietním místě na břehu řeky Cherwelll v hlavním univerzitním parku. Konstrukce se skládá ze dvou kovových židlí připojených ke stolu kolem lípy, českého národního stromu. Šípek nazval svůj návrh Demokratické rozhovory.

Prohlásil, že by byl rád, aby podobných laviček existovala na světě více než stovka. „Rád bych, aby jedna byla i v Rangúnu a sedla si na ni (vůdkyně barmské opozice a nositelka Nobelovy ceny za mír) Su Ťij,” doplnil.