Organizátoři akce označili Orbána za „digitálního analfabeta“, který zdaněním internetu zavede zemi do minulého století. „Internetová daň je symbolem vládní autokracie. Ideální výše internetové daně, kterou jsme ochotni platit, je nula,“ zdůraznil jeden z organizátorů protestu Zsolt Várady.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Účastníci demonstrace prošli městem a nejčastěji skandovali heslo „Orbáne zmiz“. Před sídlem maďarského parlamentu na Kossuthově náměstí požadovali vyvěšení vlajky Evropské unie na budovu. Jejich přání splnilo několik opozičních poslanců, kteří z oken parlamentu mávali unijní vlajkou. Budovu parlamentu chránil kordon policistů. Protestní akce se konaly i v dalších maďarských městech.

Až sto tisíc lidí demonstrovalo v úterý večer v Budapešti proti snaze vlády zavést daň z přenosu dat po internetu.

Až sto tisíc lidí demonstrovalo v úterý večer v Budapešti proti snaze vlády zavést daň z přenosu dat po internetu.

FOTO: MTI

Fidesz se snaží zmírnit negativní reakce na internetovou daň tím, že do parlamentu předložil návrh na zavedení maximální částky pro tuto daň. Poslanec vládní strany Fidesz Antal Rogán v pondělí navrhl, aby maximální hranice daně za přenos dat po internetu byla pro soukromé osoby stanovena ve výši 700 forintů (64 Kč) a pro podnikatele ve výši 5000 forintů (450 Kč) měsíčně.

Budapešťská demonstrace proti zdanění internetu

FOTO: MTI

Maďarsko chce od příštího roku zdanit přenos dat po internetu. Každý gigabajt přenesených dat by měl být zdaněn částkou 150 forintů, tedy zhruba 13 Kč. Daň za internetové služby by měla být součástí daňových zákonů pro rok 2015. Daň budou platit poskytovatelé služeb a je předpoklad, že to v nějaké formě promítnou do cen pro zákazníky.