Hlavní organizátor protestu Balázs Gulyás vyzval vládu premiéra Orbána, aby do 48 hodin zrušila záměr zavést daň za přenos dat po internetu. Pokud se tak nestane, avizoval další demonstrace. „Vládní strana Fidesz lže i vlastním voličům. Vždyť ještě v roce 2008 i Fidesz vystupoval proti internetové dani,“ uvedl Gulyás.

Účastníci demonstrace se následně přesunuli před sídlo vládní strany Fidesz, kde se ozvalo skandování „Orbáne zmiz“.

Na demonstraci v Budapešti se sešlo několik tisíc lidí.

Na demonstraci v Budapešti se sešlo několik tisíc lidí.

FOTO: MTI

Akce proti internetové dani se v neděli uskutečnily také v dalších maďarských městech, jako jsou Pécs a Miskolc.

Po ukončení demonstrace zaútočila část účastníků na sídlo vládní strany Fidesz. Na budovu házeli staré monitory a klávesnice, rozbili několik oken a několik lidí se dostalo až na balkón budovy, kde vyvěsili vlajku Evropské unie. Následně budovu obklíčili těžkooděnci. Policie vyzvala účastníky akce k rozchodu.

Účastníci protestu se přesouvají před sídlo vládní strany FIDESZ

Účastníci protestu se přesouvají před sídlo vládní strany Fidesz

FOTO: MTI

Maďarsko chce od příštího roku zdanit přenos dat po internetu. Každý gigabajt přenesených dat by měl být zdaněn částkou 150 forintů, tedy zhruba 13 Kč. Daň za internetové služby by měla být součástí daňových zákonů pro rok 2015. Daň budou platit poskytovatelé služeb, ale je předpoklad, že to v nějaké formě promítnou do cen pro zákazníky. Vláda očekává od tohoto opatření nárůst příjmů do státního rozpočtu o 20 miliard forintů (1,8 miliardy Kč).