„Domníváme se, že plavidlo, které narušilo naše vody, odplulo,“ řekl armádní mluvčí kontradmirál Anders Grenstad. Velení odvolalo většinu lodí a letounů, které po neznámém plavidle pátraly. Menší jednotka nicméně v oblasti ještě zůstane.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Výskyt neznámého plavidla zaznamenali Švédové opakovaně. Podle armády jsou svědectví věrohodná. Mimo jiné se spekulovalo o tom, že se v oblasti dostala do potíží ruská ponorka. Údajně byl zaznamenán nouzový signál v ruštině. Stockholm si však nemyslí, že by ke Stockholmu ponorka zabloudila, protože mezi tamními ostrovy je obtížné navigovat.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Švédové pátrali po ponorce několik dní. Zdroj: Reuters

Rusko podezření odmítlo. „Žádné ruské vojenské plavidlo se nedostalo do mimořádné, a už vůbec ne nouzové situace,“ uvedlo jeho ministerstvo obrany.

Švédské vody opakovaně narušovaly sovětské ponorky během studené války.

V Baltském moři narostlo v poslední době napětí kvůli krizi na Ukrajině. Ačkoli Švédsko není členem NATO, s Aliancí spolupracuje.