Zmíněné pasáže, urážlivé vůči ženám, obsahuje kniha Kriminalistika, jejímž autorem je už penzionovaný profesor Vesel Latifi. Oběti znásilnění popisuje jako „ženy, které lze snadno oklamat, které jsou lehkomyslné, nerozvážné a nemorální“.

KOMENTÁŘE DNE:

Rozvrácená společnost? - Nad důsledky migrační krize se zamýšlí Thomas Kulidakis - Čtěte zde >>

Podle šéfky organizace Síť kosovských žen Igballe Rogovové je tato charakteristika obětí znásilnění „šokující a zhoubná“. „Existence takové univerzitní učebnice je obzvláště politováníhodná pro společnost, která zažila válku a znásilňování (jako zbraň),“ zdůraznila. „Když jsem to viděla, otřáslo to mnou,“ dodala.

Skandály na univerzitě

Profesorka antropologie Nita Luciová v této souvislosti univerzitu vyzvala, aby se pochybné knihy a jiných zastaralých učebnic zbavila: „Jsou podobné případy, jak je (v učebnicích) popisována homosexualita nebo soužití partnerů před sňatkem.“

Pozdvižení, které vyvolala Latifiho kniha, vypuklo v době, kdy sílí volání po reformách na Prištinské univerzitě, kterou otřásají skandály. V únoru přiměly rektora Ibrahima Gashiho k odstoupení protesty související s pochybnostmi ohledně jeho vzdělání. Nespokojenost s klesající akademickou úrovní školy již roste několik let.