„Někdy mám pocit, že Ukrajina očekává řešení problémů od všech ostatních, jen ne od sebe. Budeme chtít vidět, že na řešení úkolů se podílí i samotná Ukrajina. Není možné se tvářit, že chceme být partnery Evropské unie a od toho očekáváme, že unie vše za nás vyřeší a možná i zaplatí,“ řekl Fico.

Podle Merkelové mírová smlouva z Minsku zatím nebyla naplněna. „V této otázce jsme, žel, v mnoha bodech příliš vzdáleni od toho, abychom mohli hovořit o skutečné realizaci. Plán sám o sobě je dobrý, ale to, co chybí, je jeho praktické uskutečnění,“ uvedla německá kancléřka.

„Pokud proběhne implementace této smlouvy, můžeme otevřít diskusi o postupném odstraňování sankcí,“ dodal Fico. Obě strany apelují na RuskoUkrajinu, aby krize byla překonána cestou konstruktivního dialogu.

Podle Fica má Ukrajina před sebou množství úkolů v oblasti hospodářských, sociálních a finančních reforem. „Tyto reformy budou neuvěřitelně těžké. Pro politickou generaci, která vzejde z parlamentních voleb, bude komplikované jít s reformami až do takové hloubky, aby si udržela své pozice,“ konstatoval Fico.

Merkelová jednala také s prezidentem Andrejem Kiskou. Oba se shodli, že v klíčových otázkách, jakou je situace na Ukrajině, musí být Evropská unie jednotná.