Putin s Porošenkem podle vyjádření Kremlu mluvili po telefonu o „možných opatřeních k nastolení míru na východní Ukrajině“. Tam se navzdory platnému příměří znovu rozhořely tvrdé boje armády se separatisty. Kyjev obviňuje Moskvu z podpory povstalců, ta to popírá.

Dvoustranná schůzka ruského prezidenta Vladimira Putina s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem tento týden v Miláně zatím dohodnuta není. Připravuje se ale jednání ve čtyřčlenném formátu, kterého by se oba zúčastnili společně s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, řekl TASSu Putinův poradce Jurij Ušakov.

"Jedná se o účasti našeho prezidenta na setkání v takzvaném normandském formátu," který, jak upřesnil, zahrnuje Putina, Porošenka, Merkelovou a Hollanda. Tento formát je podle jeho vyjádření už vyzkoušený, pokud jde o "ukrajinské téma". Nevyloučil, ale že by po čtyřstranných jednáních mohla proběhnout i bilaterální schůzka.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Proruští rebelové obsadili továrnu v Doněcku a opravují v ní tanky. Zdroj: Reuters

Rusko v červnu omezilo dodávky plynu na Ukrajinu. Plynárenská společnost Gazprom to zdůvodňuje nezaplacenými pohledávkami. Třetina evropských dodávek plynu pochází z Ruska, přičemž přes Ukrajinu proudí zhruba polovina dodávaného množství.

Konference ASEM se v italském Miláně uskuteční ve čtvrtek a v pátek.