Na východní Ukrajině sice oficiálně platí od 5. září příměří, klid zbraní byl ale opakovaně porušen. Podle ukrajinské armády povstalci zahájili ve středu ofenzívu na „široké frontě“. V samotném Doněcku zemřeli čtyři lidé při ostřelování, které zasáhlo školu. Dalších šest lidí zahynulo, když rakety a minometné granáty zasáhly minibus.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Ukrajinští vojáci od středečního večera údajně odrazili čtyři útoky na letiště. To leží na severozápadě města.

Lysenko podle Ukrajinské pravdy popřel tvrzení povstalců, že ovládli dva terminály.

Minibus zničený při ostřelování Doněcku

Minibus zničený při ostřelování Doněcku

FOTO: Darko Vojinovic, ČTK/AP

Vedoucí tiskového střediska protiteroristické operace (ATO) Vladyslav Selezňov oznámil, že armáda zničila jeden tank T-64. Kromě tanků povstalci útočili raketami, minomety a zapojili i dělostřelectvo. Ve čtvrtek ráno v útoku pokračovali malými střelnými zbraněmi.

Letiště je pro rebely strategicky důležité. Ovládají už prakticky celý Doněck a letiště zůstává jediným opěrným bodem ukrajinské armády. Pokud by ho povstalci ovládli, výrazně by jim to usnadnilo zásobování. Vládní jednotky ho zase využívají k ostřelování pozic vzbouřenců v Doněcku.

Proruští povstalci odnášení zraněného kolegu

Proruští povstalci odnášejí zraněného kolegu.

FOTO: Darko Vojinovic, ČTK/AP

Vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko ve středu podle agentury Interfax prohlásil, že už ovládli 90 procent letiště a celé ho získají pod svou kontrolu nejpozději do konce týdne.

Od dubnového začátku konfliktu na východní Ukrajině tam zemřelo přes 3500 lidí.