"Zvláštní pozornost bude věnována maskování mobilních raket Topol, stažení jednotek raketových vojsk mimo dosah úderů protivníka a také obraně před leteckými údery," citovala ČTK mluvčího raketových vojsk Igor Jegorov.

Jednotky budou nacvičovat obranu před diverzními skupinami, které představují příslušníci speciálních sil.

Kreml už dříve avizoval, že se zúčastní i technické jednotky pro radioelektronický boj a letectvo s nadzvukovými stíhačkami MiG-31 a průzkumnými verzemi bombardérů Su-24MR. Zástupce raketového vojska Dmitrij Andrejev uváděl, že pro cvičení tohoto druhu je to bezprecedentní nasazení letectva.

Ruský MiG-31

Ruský MiG-31

FOTO: Profimedia.cz

Cvičení je reakcí na manévry sil Severoatlantické aliance na západě Ukrajiny, které skončily minulý týden.

NATO a Rusko zintenzivnily přípravy svých sil v odpovědi na konflikt na východní Ukrajině. Obě strany také upravují své strategické plány.

RS-12M Topol-M
Mezikontinentální balistická raketa RS-12M Topol-M (v kódu NATO SS-25 Sickle) je páteří ruských jaderných sil. Je schopna zasáhnout cíl na vzdálenost téměř 11 000 kilometrů. Standardně je vybavena termonukleární hlavicí.
Modernizované střely mají schopnosti hlavic provádět okamžité změny trajektorie a jsou vybavené technologií stealth, aby byly obtížněji zjistitelné radarem.