Stahování se týká těžkého dělostřelectva a obrněné techniky s palebnými prostředky ráže vyšší než 100 milimetrů.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

"Armáda a jiné silové složky zahájily přípravu k realizaci minských dohod," řekl Lysenko. "Pokračuje zejména příprava ke stažení těžkých zbraní do patnáctikilometrové vzdálenosti od obydlených míst," dodal. Část této výzbroje už prostory dřívější dislokace opustila.

"Připravují se místa pro její nové rozmístění, v poli zůstat nemůže. Musí být připravena k nasazení ve kterémkoli okamžiku. Vojáci zůstávají na místě," popsal operaci armádní mluvčí a řekl, že podle jeho informací se k obdobnému kroku připravují i vzbouřenci.

Video

Expirované video

Na jednání v Minsku byla určena zóna příměří na východě Ukrajiny.

Nárazníkové pásmo má být pro snadnější kontrolu rozděleno do pěti sektorů, kde mají na plnění dohodnutých kroků dohlížet kontroloři OBSE. Centry těchto sektorů mají být města Doněck, Kramatorsk a Mariupol v Doněcké oblasti a Luhansk a Antracyt v Luhanské oblasti.