Z odhadů vyplývá, že účast voličů byly vysoká, podle deníku The Daily Telegraph hlasovaly čtyři pětiny lidí. Od časných ranních hodin se před mnoha volebními místnostmi tvořily fronty. Vysoké účasti nahrává i skutečnost, že se zaregistrovalo neuvěřitelných 97 procent oprávněných voličů. Referenda se totiž mohli účastnit jen registrovaní voliči starší 16 let, kteří žijí ve Skotsku.

Za rozhodující považují experti hlasování v Glasgowě, Edinburghu a Aberdeenu, největších městech, v nichž žije čtvrtina Skotů.

Unie Skotska a Anglie stará víc než 300 let čelí vážné hrozbě zániku. Síly v obou táborech, tedy stoupenců samostatnosti i svazku s Británií, byly do poslední chvíle téměř vyrovnané. Poslední průzkumy dávaly přívržencům jednotné Británie křehkou převahu 51 až 53 procenta hlasů, což někteří sociologové považovali spíše za statistickou chybu. O výsledku tedy mohlo rozhodnout několik set tisíc lidí, kteří do poslední chvíle neznali odpověď na otázku, zda by se mělo Skotsko stát nezávislou zemí.

Bojí se Británie i EU

Obavy z rozpadu Velké Británie děsí nejen vládu v Londýně, ale především Evropskou unii.

Vítězství samostatnosti by ohrozilo pozici konzervativního premiéra Davida Camerona a již nyní se mluví o tom, že by mohl být přinucen k demisi. Není jasné, co by bylo s britským parlamentem po volbách plánovaných na květen 2015, protože už o rok později by Skotsko bylo samostatné.

Ztráta Skotska by oslabila mezinárodní postavení zbytku Británie. V EU by země měla menší váhu při hlasování a měla by méně europoslanců.

Na výsledek referenda ale čekají například i belgické Flandry či Španělsko, kde stále sílí hnutí za samostatnost Katalánska.