S Merkelovou i Barrosem ruský prezident hovořil o pátečním bruselském jednání evropského komisaře pro obchod Karla De Guchta s ukrajinským ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem a ruským ministrem hospodářského rozvoje Alexejem Uljukajevem. Na jejich jednání padlo rozhodnutí, že smlouva o volném obchodu mezi EUUkrajinou, která je součástí asociační dohody, začne být plně uplatňována až v roce 2016.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Rusko, kterému se hospodářské sbližování Ukrajiny s EU nelíbí, pro případ spuštění režimu volného obchodu hrozilo zavedením cel na ukrajinské výrobky.

Putin v rozhohovoru s Merkelovou výsledky pátečního jednání hodnotil pozitivně a řekl, že je třeba upřesnit "praktické detaily". Barroso v této souvislosti šéfovi Kremlu řekl, že o odkladu režimu volného obchodu budou nyní probíhat konzultace jednotlivých členských států unie. Putin potvrdil, že do roku 2016 nenastanou žádné změny v úpravě obchodních vztahů mezi Ukrajinou a Ruskem.

V otázce dodávek ruského plynu se Putin s Barrosem dohodli, že je třeba uspořádat ministerskou schůzku, a to v co nejkratší době. Její termín navrhne Moskva.