Hlavní obsah

Německo se k náletům na Islámský stát nepřipojí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Berlín

Německo se nepřipojí k leteckým úderům proti radikálům z Islámského státu (IS). V pátek to podle agentury Reuters prohlásila mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové. Nálety zatím podnikají jen Spojené státy, brzy se k nim údajně přidá Francie. Německo mezitím na svém území zakázalo veškeré symboly a propagandu související s IS.

Foto: Hannibal, Reuters

Německá kancléřka Angela Merkelová

Článek

"O stabilizaci regionu se německá vláda nadále velmi zajímá, ale mohu vyloučit účast na leteckých úderech," prohlásila kancléřčina mluvčí Christiane Wirtzová.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Německo ale považuje Islámský stát za hrozbu pro veřejnou bezpečnost země, řekl dnes německý ministr vnitra Thomas de Maizière, podle kterého je nutné zastavit náborové akce radikálů. Nyní v Německu není možné beztrestně používat symboliku IS či jakkoli toto radikální hnutí propagovat.

Tajné služby odhadují, že k IS a jeho spojeneckým organizacím se připojilo nejméně 400 lidí z Německa. Další stovky pak po boku islamistů bojují z dalších unijních zemí. Jejich návrat vnímají státy EU jako velké riziko, neboť mohou v radikální činnosti v Evropě pokračovat.

Nepřipojí se ani Britové

Americký prezident Barack Obama ve středu prohlásil, že proti IS budou Spojené státy podnikat letecké údery nejen v Iráku, ale také v Sýrii. Řekl také, že USA stojí v čele vznikající mezinárodní koalice, která proti IS bojuje. [celá zpráva]

Související témata

Foto: ČTK/AP

Bojovníci z Islámského státu v syrském městě Rakka

Foto: Bohuslav Borovička, Právo

Baal býval hlavním z aramejských bohů. Jeho chrám proto patřil k nejhonosnějším stavbám starověké Palmyry.

Foto: SANA/Handout, Reuters

Syrský prezident Bašár Asad

K náletům v Sýrii se podle britského ministerstva zahraničí nepřipojí Londýn, což je tradiční americký spojenec. Úřad premiéra Davida Camerona ale podle agentury AP krátce po prohlášení šéfa diplomacie Philipa Hammonda uvedl, že Británie se nasazení vojenského letectva proti IS ještě nezřekla a že Hammond hovořil o náletech proti jednotkám syrského prezidenta Bašára Asada.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám