Důstojník se podle polské televize zatím nenechal zlomit. Pokud by se přiznal, mohla by ho Moskva podle expertů vyměnit za svého špióna v estonské tajné službě Alexeje Dressena, odsouzeného před dvěma lety na 16 let do vězení.

TVN uvedla, že Kohver byl zadržen během tajné operace, kterou Estonci pokazili. Špičkový agent, který se v roce 2011 podílel na osvobození Estonců unesených v Libanonu, se podle bývalého velitele estonské armády generála Antse Laaneotse měl na hranici setkat s ruským informátorem. Místo něj ale dorazili ozbrojení agenti ruské tajné služby FSB. Šlo o past.

Únos, nebo překročení hranice?

Šéf estonské tajné služby KaPo Arnold Sinisalu připustil, že Kohver měl tělesnou stráž, ale ta se nechala zaskočit útokem provázeným odpálením dýmovnic a ohlušujících granátů. Než se vzpamatovala, důstojník byl už na opačné straně hranice. FSB podle něj Kohvera znala – ale Estonci nečekali, že „ruští kolegové začnou unášet lidi”.

Z únosu však neexistuje videozáznam, protože estonští pohraničníci se kvůli operaci KaPo z hranice stáhli a kamery vypnuli. Ale při ohledání místa činu se prý místní ruští pohraničníci podepsali pod protokol o únosu.

Ruská tajná služba FSB ale tvrdí, že Estonec byl dopaden na ruském území. Měl prý u sebe pistoli, 5000 eur (asi 138 000 Kč), odposlouchávací zařízení a další techniku pro výzvědnou činnost. Estonsko nařčení ze špionáže odmítá a uvádí, že zadržený policista se věnuje organizovanému zločinu, pašeráctví a korupci. [celá zpráva]

Situaci komplikuje, že hranice není v oblasti jasně vytyčena. „V dané oblasti není estonská hranice oplocena, jsou tam křoviska, vysoká tráva a les. Na zemi není žádná čára, ale každý ví, kudy vede. Lze to rozpoznat z obou stran,” řekl mluvčí KaPo Harrys Puusepp.