Pomoc v podobě zbraní a expertů představitelé států podle Lucenka dohodli už v pátek na summitu NATO.

Zástupci USA, Itálie, Norska a Polska, jejichž země měly být spolu s Francií zmíněnými dodavateli, ale ihned poté, co Lucenko zpávu zveřejnil na svém Facebooku, jeho slova popřeli.

"Tato zpráva je nepravdivá. Itálie spolu s dalšími zeměmi EU a NATO připravuje pro Ukrajinu balíček vojenské pomoci, která není určena k zabíjení, do níž patří neprůstřelné vesty či helmy," řekl Reuters nejmenovaný činitel italského ministerstva obrany. Podle nejmenovaného amerického představitele neučinily USA Kyjevu žádnou nabídku "pomoci určené k zabíjení". Podobně se vyjádřili také zástupci Varšavy a Osla.

Pomoc striktně odmítlo Německo

NATO jako celek zbraně Ukrajině nedodá, protože země není jejím členem, nestaví se ale proti tomu, aby to udělaly jednotlivé členské státy. Například Německo ale dodávky zbraní Kyjevu odmítlo.

Již dříve, když ještě nebyla známa povaha této možné vojenské pomoci, ani názvy konkrétních států, které ji Ukrajině poskytnou, reagovalo Rusko se znepokojením a požadovalo po NATO mimo jiné vysvětlení, proti komu mají být tyto zbraně použity, připomněla DPA.