První transport by měl dovézt pomoc do boji zničeného Doněcku, potvrdil bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma, který na jednáních zastupoval Kyjev. Dodal jen, že je to ve shodě s mírovým plánem. Neupřesnil ale, zda tuto pomoc vyšle ukrajinská vláda, nebo Rusko. Doněck je pod kontrolou separatistů.

Těžce poničené východoukrajinské město Doněck. Právě tam by měl dorazit ruský transport s humanitární pomocí.

Těžce poničené východoukrajinské město Doněck. Právě tam by měl dorazit ruský transport s humanitární pomocí.

FOTO: Mstyslav Chernov, ČTK/AP

Vyslání dalšího konvoje avizoval ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Uvedl, že jejich náklad i trasa by měly podobné jako v případě srpnového. V tom bylo téměř 300 kamiónů naložených potravinami, ale i léky, spacáky a elektrocentrálami.

Kolona tehdy překročila hranice bez souhlasu Kyjeva a bez doprovodu Mezinárodního výboru Červeného kříže a vyvolala kritiku ze strany ukrajinské vlády i Západu. Náklad kamióny dovezly do Luhansku.

Kyjev tvrdí, že ruské kamióny při zpáteční cestě do Ruska odvezly zařízení z ukrajinských zbrojovek, na která se vztahují sankce zavedené ukrajinskou vládou, a tento týden uvedl také, že nejméně čtyři vozy nadále operují na rusko-ukrajinském pomezí a vzbouřenci je využívají k přesunu ruských vojáků.