Migranti se pokusili proniknout na loď společnosti P&O nadvakrát. Poprvé jich bylo zhruba 85, podruhé 150, uvedla stanice BBC.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Policie je z naloďovací rampy odvedla a vyvedla z přístavu,“ popsal Brit John Bailey, který trajektem cestoval. Dodal, že policistům pomáhala posádka, která na vetřelce stříkala vodu z hadice. Odvádění běženci prý pokřikovali na řidiče chystající se k vjezdu do plavidla. „Loď měla zhruba 45 minut zpoždění, protože ji museli prohledat,“ poznamenal Bailey.

Do trajektu se hrnulo více než 200 běženců.

Do trajektu se hrnulo více než 200 běženců.

Calais se dlouhodobě potýká s náporem běženců a situaci přestává zvládat. Starostka města Natacha Bouchartová v úterý prohlásila, že se Calais stalo jejich rukojmím a pohrozila, že dá přístav uzavřít, pokud situaci nepomohou řešit Britové.

Francouzská policie se v nedávných měsících pokusila rozbít ilegální stanové tábory migrantů. Potíž je v tom, že běženci, jichž je v Calais víc než tisíc, nemají kam jít. Migranti žijí v nevyhovujících hygienických podmínkách, své přístřešky často budují jen z igelitů. Živí je charity.

Ve světě se v současnosti nachází největší počet uprchlíků od konce druhé světové války. Evropa v souvislosti s rostoucím počtem konfliktů čelí náporu běženců ze subsaharské a severní Afriky, Blízkého východu i Asie. Jen k italským břehům dorazily koncem minulého týdne během 72 hodin další zhruba 4 tisíce uprchlíků.