„Výsledkem tohoto rozhovoru byla dohoda o trvalém příměří v Donbasu. Bylo dosaženo vzájemné dohody ohledně kroků, které se podniknou k nastolení míru,“ řekl Porošenko podle Ukrajinské pravdy.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Peskov ale Porošenkovo vyjádření popřel. Porošenko s Putinem se podle něj nemohl na příměří dohodnout, protože Ruská federace není jedním z účastníků konfliktu „Putin a Porošenko probírali kroky, které by mohly vést k přerušení bojů mezi domobranou (separatistů) a ukrajinskými silami. Domluvit se na příměří ale Rusko nemůže, protože není jednou ze stran konfliktu,“ řekl mluvčí a zopakoval svou ranní informaci, že obě strany spolu hovořily o možných řešeních konfliktu.

O jednání jako první informovala ruská agentura Interfax s odvoláním na Peskova. Ten ale o dohodě o příměří nemluvil. „Pokračovala diskuse ohledně vojenské a humanitární krize na Ukrajině,” řekl Peskov, podle kterého si hlavy obou států vyměnily své pohledy na to, co je především potřeba udělat, aby se urychlil konec krveprolití na jihovýchodě Ukrajiny.

„Úhel pohledu prezidentů obou států o možných východiscích z těžké krizové situace se ve značné míře shodoval,“ uvedl Peskov.

Separatisté trvají na stažení ukrajinských vojsk

Separatisté ze samozvané Doněcké lidové republiky (DNR) uvedli pro agenturu RIA Novosti, že příměří v Donbasu nenastane, dokud budou v oblasti ukrajinští vojáci. Ředitel Mezinárodní služby politického oddělení Ministerstva obrany DNR Vladislav Brig řekl: „Armáda DNR nepřeruší boj do té doby, dokud se budou na Donbasu nacházet trestné prapory.“

Zmínil, že neví o tom, že by se jednalo s DNR o příměří, a dodal, že „DNR má pochybnosti, že všechny ukrajinské jednotky zapojené do silových speciálních operaci na východě země se podřídí rozhodnutí prezidenta Petra Porošenka o trvalém příměří v oblasti,“ protože nejsou všechny pod jeho kontrolou. Trestnými prapory označují dobrovolnické prapory národní gardy a teritoriální obrany, které spadají pod vnitro.

Jednání v Minsku

Putin a  Porošenko se poprvé setkali 26. srpna v Minsku. Dvouhodinové jednání probíhalo za zavřenými dveřmi. Oba se shodli na nutnosti rychle ukončit boje, ale jinak byly jejich pohledy rozdílné. Kyjev nadále odmítá přímá jednání se separatisty a požaduje, aby nejprve složili zbraně. [celá zpráva]

Během minských jednání boje stále pokračovaly a podle ukrajinských zdrojů v té době Rusko přesouvalo na Ukrajinu zbraně.

Putin často opakuje, že má s Porošenkem shodné názory, ale ne vždy je to pravda.

Telefonát proběhl před návštěvou amerického prezidenta Baracka Obamy v Estonsku, kam přiletěl ve středu ráno. V Tallinnu se setká s prezidenty pobaltských států a pronese projev k mezinárodní situaci. Jedním z témat bude krize na Ukrajině. Pobaltské státy se obávají, že by se také mohly stát terči expanzionistické politiky Moskvy. Estonsko by rádo mělo na svém území trvalou základnu NATO. [celá zpráva]