Armáda „musí opustit pozice, z nichž může ohrozit civilní obyvatele“ na východní Ukrajině, řekl Lavrov. Před pokračováním dialogu v běloruském Minsku je prioritou „okamžité a bezpodmínečné příměří“, doplnil.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Rusko podle něj „žádnou vojenskou intervenci“ na Ukrajinu nechystá. „Jsme výlučně pro mírové řešení této vážné krize, této tragédie,“ uvedl Lavrov při setkání se studenty v Moskvě.

Ruský prezident Vladimir Putin o den dříve prohlásil, že by se mělo jednat o novém státním útvaru na jihovýchodě Ukrajiny. [celá zpráva]

Podle Ukrajiny a Severoatlantické aliance operují na jejím východě ruští vojáci. Ukrajinský prezident Petro Porošenko v pondělí nově obvinil Rusko z přímé agrese.

Moskva popírá, že jde o příslušníky pravidelné armády. Vůdce doněckých separatistů Aleksandr Zacharčenko minulý týden tvrdil, že jde o dobrovolníky z řad ruských veteránů anebo vojáků na dovolené či opušťáku. [celá zpráva]

Dobyli zpět letiště v Luhansku

Vzbouřenci zaznamenali minulý týden několik úspěchů v Luhanské i Doněcké oblasti.

Boje pokračovaly také v noci na pondělí. Podle mluvčího armády Leonida Matjuchina v Luhansku bojují ruské tanky.

Separatisté už v neděli oznámili, že obsadili tamní letiště. Armáda v pondělí před polednem potvrdila, že vojáci dostali rozkaz stáhnout se.

Při bojích na východní Ukrajině bylo od poloviny dubna zabito na 2600 lidí. Mluvčí armádní operace Andrij Lysenko v pondělí oznámil, že v uplynulých 24 hodinách padlo sedm ukrajinských vojáků.

Rozhovory v Minsku pokračují v pondělí. V kontaktní skupině jsou i zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.