Sezóny lovu velryb se tento rok na severním pobřeží Norska zúčastnilo přibližně 21 lodí. Příznivé počasí a klidné moře lovu pomáhají.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Norské ministerstvo pro rybolov tvrdí, že v oblasti středního Atlantiku, mimo Island, a poblíž Faerských ostrovů žije přes 71 tisíc plejtváků malých. Dodává, že „norský lov velryb je založen na ochraně a trvale udržitelném využívání mořských zdrojů”.

Inspektoři podle prohlášení ručí za to, že se vše odehrává v souladu s pravidly ošetřujícími lov velryb, aby byli tito mořští savci vystavováni co možná nejmenší bolesti a stresu.

V Norsku se prodává málo

Norové přitom o velrybí maso velký zájem nemají a v obchodech mají problémy ho prodat.

Ředitel rybářské firmy Hopen Fisk Age Eriksen prohlásil, že vysoké počty úlovků jsou výzvou pro prodejce: „Dobré úlovky jsou pozitivní, my však nyní čelíme výzvám trhu. Máme více masa, než můžeme prodat."

Část velrybího masa se ho proto vyváží do Japonska, kterému na začátku tohoto roku OSN zakázala u Antarktidy lovit velryby.

Japonsko se pokoušelo obejít mezinárodní zákaz z roku 1986 a ulovení 10 tisíc velryb ospravedlňovalo vědeckým výzkumem.

Bojovníci za práva zvířat napsali norskému premiérovi otevřený dopis, v němž ho vyzývají, aby lov velryb zastavil.