„Mohu potvrdit, že ambasádu brzo opustím,” řekl Assange, ale neuvedl proč. Sdělil jen, že to není kvůli důvodům „uváděným v Murdochově tisku”.

Televize SkyNews (patří do mediálního impéria miliardáře Ruperta Murdocha) uvedla na svém webu, že Assange potřebuje hospitalizaci kvůli problémům s plícemi a srdcem, které se u něj objevily během dvouletého pobytu na velvyslanectví. Má podle ní mít také problémy se zrakem a krevním tlakem.

Assangeův mluvčí později upřesnil, že by mohl odejít, jen když britská vláda „odvolá obléhání” velvyslanectví. Podle něj nemá zájem vydat se do rukou policie.

Assange se na ambasádě ukryl, aby nebyl vydán do Švédska, kde čelí obvinění ze znásilnění. Obával se extradice ze Švédska do Spojených států kvůli zveřejnění amerických tajných informací.

Británie s jeho vydáním do Švédska souhlasila.

O zdravotních důvodech mluví i BBC, která spekuluje, že by navíc mohly být důvodem, pro které by extradice nebyla platná.

Policisté před ekvádorským velvyslanectvím v Londýně

Policisté před ekvádorským velvyslanectvím v Londýně

FOTO: Toby Melville, Reuters

Když se Assange uchýlil na velvyslanectví, domníval se, že se podaří jeho případ vyřešit diplomatickou cestou. To se ale nestalo, uvedla SkyNews.

Pokud by ale opustil území ambasády, okamžitě by byl zatčen, britská policie ji střeží 24 hodin denně.

Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino

Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino

FOTO: Toby Melville, Reuters

Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patino, který se účastnil tiskové konference, podle BBC řekl, že mu země dál nabízí ochranu: „Musí to skončit, dva roky jsou již příliš dlouhá doba, Julian Assange by měl být svobodný.”