"Pobaltské státy a Polsko jsou určeny k záhubě. Budou vymazány. Nic tam nezůstane. Představitelé těchto trpasličích států by si měli uvědomit, kým jsou," prohlásil v pondělí Žirinovskij v rozhovoru pro ruskou zpravodajskou stanici Rossija 24. Také řekl, že východoevropské země na rozdíl od Spojených států, které jsou daleko, riskují "naprosté zničení".

"Je to jejich vina, neboť nemůžeme přijmout, aby letadla a střely namířené proti Rusku startovaly z jejich území. Musíme je zničit 30 minut před startem," řekl Žirinovskij na adresu východoevropských zemí.

Dodal, že ať jsou plány NATO a Bruselu či nařízení amerického prezidenta Baracka Obamy jakékoli, jsou prakticky k ničemu. "Všechny otázky války i míru, obecně či ty konkrétní týkající se Ukrajiny, vyřeší jediný člověk, a to hlava Ruské federace (Vladimir Putin)," prohlásil.

V úterý si kvůli Žirinovského slovům polské ministerstvo zahraničí předvolalo ruského velvyslance Vladimira Grinina. Ministerstvo ve středu potvrdilo, že se schůzka uskutečnila, podrobnosti o ní ale nesdělilo.

Ukrajinu by dal rozparcelovat

Populista Žirinovskij dal o sobě v souvislosti s děním na Ukrajině vědět také na jaře, když do Polska, Maďarska a Rumunska zaslal dopisy výzvu k rozdělení země.

Žirinovského představa o rozdělení Ukrajiny

Žirinovského představa o rozdělení Ukrajiny

FOTO: Novinky.cz s použitím tvp.info

Polsko by podle něj mělo v referendu požadovat připojení pěti západních oblastí Ukrajiny, Volyňské, Lvovské, Ivanofrankovské, Tarnopolské a Rovenské, k území Polska. Rumunům a Maďarům by Žirinovskij nechal Zakarpatskou a Černovickou oblast. Ukrajině by zůstala jen centrální část, protože východní a jižní části by připadly Rusku.