Borodaj, který má ruský pas a narodil se v Moskvě, byl v posledních týdnech hlavní tváří doněckých vzbouřenců. Spekulace o konci jeho politické kariéry se objevily už koncem července, kdy nečekaně odjel do Moskvy, pak se ale nečekaně vrátil.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Důvod své demise Borodaj nevysvětlil. Podle informovaných zdrojů agentury AP se ale povstalecké vedení rozhodlo postupně nahrazovat rodilé Rusy polními veliteli z řad Ukrajinců. Lidová republika tak prý chce podpořit bojovou morálku vzbouřenců, kteří jsou už několik týdnů pod silným tlakem ukrajinské armády a ztrácejí pozice.

Zacharčenko je „veterán” protiukrajinského odboje. Byl prý mezi prvními, kdo v březnu obsadili sídlo gubernátora v Doněcku. Právě tato akce pak vyústila v proruské povstání, při němž se separatisté zmocnili celého města. Borodaj prohlásil, že se práce v povstaleckém vedení nezříká, bude prý Zacharčenkovým poradcem.

Povstalecké vedení už v červenci opustil z osobních důvodů Rus Denis Pušilin, šéf doněckého Nejvyššího sovětu.