Z USA a EU, ale i Austrálie, Kanady nebo Norska ustane dovoz masa, ovoce, zeleniny, ryb či mléčných výrobků. Zákaz se podle Medvěděva netýká kojenecké výživy. Úřady také nebudou bránit v dovozu potravin do Ruska jednotlivcům, uvedla agentura Interfax.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Zákaz byl zaveden s okamžitou platností na rok.

Medvěděv nevyloučil jeho přehodnocení, „pokud se zahraniční partneři rozhodnou pro konstruktivní přístup“. Ruský premiér podle svých slov doufá, že na Západě převáží pragmatismus a spolupráce bude zase obnovena.

Zvažují zákaz letů a postih automobilek

Rusko současně zakázalo ukrajinským aeroliniím tranzitní lety přes své území. Nevylučuje, že podobné opatření zavede vůči západním společnostem.

„Vláda Ruské federace zvažuje množství odvetných kroků. To ale neznamená, že budou hned zavedeny. Jsou nicméně takzvaně na stole,“ prohlásil Medvěděv v televizi.

Premiér upozornil, že Moskva je připravena zavést odvetná opatření také v automobilovém, lodním a leteckém průmyslu.

Spojené státyEvropská unie zpřísnily protiruské sankce naposledy minulý týden. Jen na seznamu EU je 95 lidí a 23 firem včetně zbrojařského koncernu Almaz-Antej, dceřinné společnosti aerolinek Aeroflot Dobroljot, která létá na Krym, či bank v čele se Sberbank, VTB Bank a Gazprombank.

Premiér Medvěděv varoval před tvrdou odvetou už v úterý.