Kolona výsadkářů byla napadena u Šachtarsku, uvedlo vedení protiteroristické operace (ATO): „Mohutnější síly protivníků za využití terénu v městě Šachtarsk ze zálohy přepadly za použití zbraní naše vojáky. Jednotka, která se podle rozkazu přemisťovala, utrpěla ztráty.“

Původně se uvádělo, že minometný útok si vyžádal životy dvou lidí, pak ale televize Hromadske s odvoláním na vojáky a dobrovolníky uvedla, že při ostřelování jednotky A1126 zahynulo 21 vojáků včetně velitele druhého praporu. Podle některých zpráv jednotku ostřelovali ze čtyř stran z raketometů BM-21 Grad.

Mluvčí armády potvrdil deset obětí. Ví se o čtrnácti tělech, ale u čtyř není jasné, zda nejde o separatisty. Osm těl už převezli.

Separatisté oznámili, že zničili přes třicet vozidel.

Kolona ukrajinský tanků u Novoselivky

Kolona ukrajinských tanků u Novoselivky

FOTO: Valentyn Ogirenko, Reuters

Ukrajinská armáda však ohlásila také úspěchy, když se jí podařilo vytlačit separatisty z města Novyj Svet v Doněcké oblasti při operaci, jejímž cílem je zajistit hranici s Ruskem.

Ukrajinská armáda vyhlásila ve čtvrtek na východě Ukrajiny jednodenní příměří. Nizozemští a australští experti a mezinárodní pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se tak poprvé po téměř týdnu snažení mohli dostat na místo pádu malajsijského letounu.