Podle separatistů začalo ostřelování okolo páté ráno směrem od Dzeržynsku.

Reportér Ukrajinské pravdy, který je v Horlivce, uvedl k následkům palby z okolí města na jeho centrum: „Množství obětí mezi civilním obyvatelstvem je mezi dvaceti a třiceti lidmi.” Jedna z raket dopadla poblíž porodnice a zažehla požár.

"Podle prvních informací zemřelo 13 osob. Je mezi nimi jedno jednoroční a jedno pětileté dítě," uvádí se v prohlášení místních úřadů pro AFP.

V centru města se pohybovaly uskupení separatistů, které si podle obyvatel vybíraly zalidněné čtvrtě.

Podle armády ale stříleli separatisté.

Horlivka leží na trase k miliónovému Doněcku, který stále ovládají separatisté a vládní vojska jej plánují dobýt. Uvedl to mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady Andrij Lysenko: „Jakmile dobydou Horlivku otevře se přímá cesta pro síly zapojené do protiteroristické operace (ATO) na hlavní město Donbasu Doněck.“ Podle něj jsou už příjezdové cesty do Doněcku zablokovány, takže separatisté nemohou získávat munici a posily.

Raketomet BM-21 Grad ukrajinské armády, stejný typ podle ministerstva obrany používají i proruští separatisté.

Raketomet BM-21 Grad ukrajinské armády, stejný typ podle ministerstva obrany používají i proruští separatisté.

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Z Gradů ale pálili i separatisté, uvedl ředitel ukrajinského Centra pro vojenskopolitická studia Dmytro Tymčuk. Podle něj z nich separatisté ostřelovali letiště v Luhansku, ale akce si žádné oběti nevyžádala.

Za posledních 24 hodin ale bylo ve městě zraněno pět lidí, uvedla záchranná služba. Při dělostřelecké palbě na město, které drží separatisté, bylo během dvou dnů poškozeno 38 staveb, z nichž tři hořely. Pod palbou jsou čtyři čtvrti.

Čtyřicet ukrajinských vojáků dezertovalo do Ruska

Ukrajinská média v sobotu potvrdila ranní ruskou zprávu, že v pátek dezertovalo 40 ukrajinských vojáků z 51. mechanizované brigády. Přešli hranici Ruské federace.
Mluvčí Lysenko dezerci potvrdil, i když ještě probíhá vyšetřování okolností, za nichž vojáci utekli.