V agenturách se také objevují informace, že se separatisté nacházejí na místě činu a brání vyšetřovatelům dělat jejich práci, tedy prohledávat trosky.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Šéf separatistické Doněcké lidové republiky Alexandr Borodaj přiznal, že jednají s ukrajinskými úřady, aby místo bylo zpřístupněno pro pracovníky mezinárodních organizací, kteří by incident vyšetřili.

Boeing 777 malajsijských aerolinií se zřítil nedaleko ukrajinské vesnice Hrabove.

Boeing 777 malajsijských aerolinií se zřítil nedaleko ukrajinské vesnice Hrabove.

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

Stroj neměl až do zmizení z radaru žádné problémy, uvedl podle agentury Reuters šéf ukrajinského úřadu po letectví. Evropská organizace řízení leteckého provozu Eurocontrol událost stále hodnotí jako nehodu, informoval server německého deníku Die Welt.

Lidé na místě neštěstí. Separatisté údajně nechtějí vyšetřovatele na místa trosek pustit.

Lidé na místě neštěstí. Separatisté údajně nechtějí vyšetřovatele na místa trosek pustit.

FOTO: Dmitry Lovetsky, ČTK/AP

Ukrajinská vláda a proruští separatisté v oblasti se ovšem navzájem obviňují ze sestřelení stroje. Spekulace se objevují nejrůznější, některé až fantaskní. Jednu z nich zveřejnil Interfax. V ní se tvrdí, že Ukrajina chtěla nad Polskem sestřelit letadlo, v němž se vracel ruský prezident Vladimir Putin a malajsijský letoun se „jen připletl do cesty.”

Čtěte také:
Na Ukrajině se zřítil boeing s 295 lidmi na palubě, zřejmě byl sestřelen
Aerolinky odklánějí letadla z Ukrajiny
V malajsijském letadle bylo i 23 Američanů, Británie žádá zasedání Rady bezpečnosti
Boeing ve výšce 10 kilometrů mohl zasáhnout nejspíš systém Buk

Šéf ukrajinského leteckého úřadu Dmytro Babejčuk řekl, že do zmizení z radarů "let probíhal normálně". "Posádka se ani slovem nezmínila o jakýchkoli problémech," řekl Babejčuk.

Video

Letoun spadl nedaleko ukrajinských hranic s Ruskem

 

Eurocontrol mluví o nehodě

Die Welt zjistil, že Eurocontrol zřícení Boeingu 777 hodnotí "v tuto chvíli jako nehodu". Mluvčí úřadu deníku řekl, že za kontrolu leteckého provozu v oblasti jsou odpovědné jak ukrajinské, tak ruské úřady. "Událost teď řešíme. V tuto chvíli ale nemáme důvod k uzavření vzdušného prostoru," řekl mluvčí.

Řada leteckých společností, včetně německé Lufthansy, ruského Aeroflotu či Turkish Airlines nicméně už oznámily, že se budou ukrajinskému vzdušnému prostoru vyhýbat.