Když prošel kontrolním stanovištěm samozvané Luhanské národní republiky z Luhansku na severovýchod, varovali ho, aby si dával pozor, že ukrajinské síly jsou napružené.

Jak se vzdaloval od města, provoz na silnici slábl. V městečku Makarove byly jasně patrné stopy tvrdých bojů. Benzínová pumpa byla zničená a další budovy vážně poškozené střelbou a minometnými granáty. Silnice byla plná kráterů.

Roza Gerasimenková si prohlíží škody na svém domě ve Slavjansku zničeném palbou ukrajinských sil.

FOTO: Yannis Behrakis, Reuters

Za městem byla silnice zablokovaná. Ukrajinská armáda tam navezla kusy betonových panelů. Za zátarasem stály obrněné transportéry.

Paralelně se silnicí vede podle líčení reportéra prašná cesta a u ní jsou dva zcela zničené domky. Poslední střety byly tvrdé, uvedl jeden z obyvatel: „Probíhaly od pátku. Předtím tam byly přestřelky, ale nic v takovém rozsahu. Můžete vidět škody, velké díry v domech.“

Zničená čerpací stanice ve Slavjansku

Zničená čerpací stanice ve Slavjansku

FOTO: ČTK/AP

Ukrajinské síly se totiž pokoušely během bojů u městečka a nedalekého Metalistu zablokovat cesty separatistů z Ruska.

Reportér se ale potýkal s problémy i během návratu do Luhansku. Separatisté mezitím odpálili most vedoucí nad silnicí, aby zabránili vládním silám v případném dalším postupu.


Následky ostřelování Slavjansku

FOTO: Gleb Garanich, Reuters

Sandford upozorňuje, že bez vody a proudu jsou mnohá města v oblasti, nejen obklíčený Slavjansk. Na mnoha místech chybí i některé potraviny.

Separatista s raketovým granátometem na střeše domu na předměstí Luhansku

Separatista s raketovým granátometem na střeše domu na předměstí Luhansku

FOTO: Vadim Ghirda, ČTK/AP

Obyvatelka Slavjansku, 47letá Aljona Stastinová před boji nakonec utekla do Doněcku. Mnozí to však neudělali. „Nefungují jim tam telefony, nemají tam vodu ani elektřinu a v obchodě je jedině majonéza. Měli by odejít. Lidi by tam neměli umírat. Ale oni říkají, že odejít nechtějí.“

O velké humanitární krizi se podle slov reportéra zatím nemůže hovořit, ale mnohé oblasti k ní mají velmi blízko.