„Děti byly vystaveny věcem, jimž vystaveny být neměly,“ prohlásil Gove a dodal, že středobodem vzdělávání se musí znovu stát britské hodnoty.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Šéf Ofsted Michael Wilshaw k tomu uvedl, že birminghamské školy „ovládla kultura strachu a zastrašování“.

Inspekce Ofsted prověřila 21 škol v etnicky smíšeném Birmighamu na základě anonymního upozornění, že na nich radikální islamisté šíří své myšlenky. Komisaři následně dali vyměnit vedení pěti škol včetně renomované školy Park View Academy, i když v jejím případě se nepotvrdilo nejvážnější nařčení o tom, že její ředitel je členem tajné islámské organizace s cílem radikalizovat muslimy v zemi.

Podle komise pětice škol nedodržovala osnovy a vyskytl se i případ, kdy před žáky vystoupil politik podporující militantní islamisty. Inspektoři kritizovali také to, že se žákům nedostává dostatečně širokého vzdělání a oni nejsou připraveni na život v moderní britské společnosti. V jednom případě poukázala komise také na to, že chlapci a děvčata měli odděleně hodiny plavání.

Je to hon na čarodějnice, brání se škola

Park View Academy, jejíž vedení řídí ještě další tři zařízení, která se rovněž ocitla ve středu zájmů úřadů, zprávu odmítla jako podjatou. Označila ji za výsledek „honu na čarodějnice“ a popřela, že by propagovala radikální myšlenky. Na Park View studují téměř výlučně muslimové.

Vyšetřování podnítilo novou debatu o rizicích spojených s islámem v Británii a vyvolalo hádku mezi ministrem Govem a jeho kolegyní z Konzervativní strany, ministryní vnitra Theresou Mayovou. Do sporu byl nucen vstoupit premiér David Cameron, který oba své ministry pokáral.