"Umělé snahy NATO pokračovat ve svém rozšiřování na východ, stejně jako posilování vojenské infrastruktury u hranic s Ruskem jsou kontraproduktivní," prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov po setkání se svým finským protějškem.

KOMENTÁŘ DNE:

Přímá volba prezidenta - První kolo prezidentské volby nepřineslo rozhodnutí, naopak naznačilo možnost překvapivé změny na postu hlavy státu, píše v komentáři Václav Klaus ml. Čtěte zde >>

Tvrdil také, že rozšiřování NATO odporuje závazkům členských zemí aliance vůči Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě a dohodám mezi aliancí a Ruskem.

Po březnové anexi Krymu, která vyděsila ruské sousedy, aliance posílila své aktivity u hranic s Ruskem, a to včetně i na území tří pobaltských republik. Estonsko, Litva a Lotyšsko, které vstoupily do NATO před deseti lety, se obávají rostoucí vojenské síly Ruska. Spojené státy kvůli uklidnění obav spojenců vyslaly do Pobaltí a Polska 600 výsadkářů.

Norští vojáci na cvičení

Norští vojáci na cvičení

FOTO: Ints Kalnins, Reuters

Moskva tvrdí, že vyslání dodatečných sil NATO do střední a východní Evropy, a to i jen na omezenou dobu, odporuje dohodám. Washington naopak obviňuje Rusko, že se pokouší změnit "architekturu evropské bezpečnosti", a tak spojenci musejí dát najevo odhodlání bránit každou píď území členských zemí NATO.