Japonsko tvrdí, že Severní Korea unesla v sedmdesátých a osmdesátých letech několik občanů, aby je vycvičila jako špióny. Také se od nich učili zvyky a aktuální reálie.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Japonsko uvedlo, že pokud KLDR vyhoví a zahájí opětovné vyšetřování, zmírní sankce. Tajemník kabinetu Jošihide Suga dodal, že bude-li vyšetřování úspěšné, Tokio by zvážilo poskytnutí humanitární pomoci Pchjongjangu. Lodě plující pod vlajkou KLDR by mohly vplouvat do japonských přístavů, pokud by převážely humanitární pomoc, a padla by i některá omezení při cestování. Nic z toho není v rozporu se sankcemi OSN.

Abe dodal, že Japonsko ve své snaze neustane, dokud všichni příbuzní unesených neobejmou opět své děti.

Severní Korea už dříve umožnila návrat pěti uneseným, za nimiž pak mohly odcestovat i jejich děti, které se narodily v KLDR. U dalších osmi ale uvedla, že jsou již po smrti, o čemž Tokio pochybuje.

Nejznámější je případ Megumi Jokotové, unesené cestou ze školy v roce 1977, kdy jí bylo třináct. Severokorejské úřady oznámily, že si vzala uprchlíka z Jižní Koreje a narodila se jí dcera, ale v roce 1994 spáchala sebevraždu. Test DNA navrácených ostatků ale nepotvrdil její identitu.

Rodiče Megumi Jokotové se letos v březnu setkali s její dcerou. [celá zpráva]